facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Jesteśmy na 485 miejscu, powinniśmy być na 12...

Czwartek, 28 marca 2024

Udostępnij

...czyli wpis o ułomności rankingów

Fatalnie! Tragicznie! Zapaść! Czerwona kartka! Takie śmiałe tezy o ostatniej kadencji przeczytacie lub obejrzycie u moich oponentów. Kanwą są różnego rodzaju rankingi, z których miałoby wynikać, że gorzej być nie może. Zastanowiliście się, czy może być tak tragicznie w mieście, które oddało w ręce mieszkańców tak potężne inwestycje? Zbudowało MCER, rozbudowało SP2, utworzyło Park Wolontariuszy, rozbudowało sieć kanalizacji sanitarnej, uruchomiło drugą Stację Uzdatniania Wody? To ja zapytam: z nami jest nie w porządku, czy może coś nie tak jest z rankingami?

Odpowiem Wam na bardzo konkretnym przykładzie. Szanowany periodyk samorządowy Wspólnota (jestem stałym czytelnikiem) publikuje ranking inwestycji samorządów. Jesteśmy w nim klasyfikowani w kategorii innych (czyli mniejszych) miast. Z ostatniego zestawienia, za lata 2020-2022, Marki są na 485 miejscu. Spokojnie, tak naprawdę powinniśmy być... na 12.

Autorzy rankingu Wspólnoty sumują inwestycje z trzech lat, wyciągają średnią, a następnie wynik dzielą przez liczbę mieszkańców. W przypadku Marek najnowszy wynik, za lata 2020-2022, to niespełna 665 zł na mieszkańca. Mało, ale... 

I TU PRZECHODZIMY DO SEDNA

...nasze miasto realizuje nie tylko inwestycje przez urząd, ale również przez dwa miejskie przedsiębiorstwa. Są to Mareckie Inwestycje Miejskie oraz Wodociąg Marecki. W obu przypadkach mówimy o wielomilionowych kwotach. W latach 2020-2022 Wodociąg Marecki wydał 30,7 mln zł na inwestycje (m.in. budowa drugiej Stacji Uzdatniania Wody, rozbudowa sieci kanalizacyjnej), a Mareckie Inwestycje Miejskie aż 179,9 mln zł (budowa MCER, rozbudowa i remont Szkoły Podstawowej nr 2, remont dawnej "Czwórki" przy ul. Dużej, ostatnio modernizacja placu zabaw przy Stawowej). Łącznie dwie spółki miejskie w badanym okresie wydały 210,59 mln zł. Dodajmy do tego inwestycje samego ratusza (80,2 mln zł) i wyjdzie kwota 290,8 mln zł.

Teraz wyciągnijmy średnią wielkość inwestycji z trzech lat i podzielmy ją przez liczbę mieszkańców, czyli 37,3 tys. osób (koniec 2022 r.). Wychodzi 2598,7 zł na głowę! Czyli prawie czterokrotnie więcej! Innymi słowy - niczym bolid F1 (na ilustracji) przesuwamy się w rankingu wydatków inwestycyjnych na miejsce 12 w kraju. 

Autorzy rankingu "Wspólnoty" (którą cenię i szanuję) sami przyznają, że w zestawieniu uwzględniają inwestycje spółek TYLKO Z MIAST WOJEWÓDZKICH I POWIATOWYCH (a Marki niestety takim nie są). Trochę szkoda, bo w naszym przypadku wynik wyszedł mocno zniekształcony. 

Dlatego apeluję - patrząc na rankingi pamiętajcie, że nie uwzględniają tego, co zrealizowaliśmy przez miejskie przedsiębiorstwa. Gdyby to było uwzględnianie, bylibyśmy znacznie wyżej. Ale o tym moi oponenci nawet się nie zająkną. 

zdjecie

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta