facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Garść ciekawych liczb - rzecz o inwestycjach

Środa, 27 marca 2024

Udostępnij

Gdy zapytasz mieszkańca Marek, czego najbardziej potrzeba, odpowie: inwestycji (przede wszystkim drogowych). Podchwytują to Twoi adwersarze, pisząc, że w tym mieście nic się nie działo. Serio? Kilkanaście dni temu usiadłem więc do komputera, by podliczyć nasze wydatki inwestycyjne.

Uwaga - obliczenia dotyczą tylko pełnych lat mojej drugiej kadencji. Do tabeli poszły więc dane od początku 2019 r. do końca 2023 r. Pod uwagę wziąłem wydatki majątkowe naszego miasta oraz dwóch naszych przedsiębiorstw samorządowych - Mareckich Inwestycji Miejskich oraz Wodociągu Mareckiego. Trochę się tego zebrało. A zatem:

 

388 mln zł

Tyle przez pięć lat wyniosła łączna wartość naszych inwestycji.

 

To oznacza, że co roku wydawaliśmy na nie:

77,6 mln zł

 

Czyli codzienne wydatki inwestycyjne (ponad 1800 dni włączając soboty i niedziele) wyniosły:

200 tys. zł 

 

Ktoś, kto niedawno się sprowadził, zapyta: no dobrze, ale co za te pieniądze zrobiliście? I znów napiszę - trochę się tego zebrało... Oto lista największych inwestycji oddanych w tej kadencji:

1. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne przy ul. Wspólnej

2. Rozbudowa i kompleksowy remont Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej

3. Budowa dwóch obiektów przedszkolnych: przy Okólnej i Dużej

4. Remont dawnej szkoły przy ul. Dużej, gdzie uczą się starsze klasy z SP3

5. Kompleksowe przebudowy takich ulic jak m.in. Sosnowa-Kościuszki, Jowisza-Marsa-Saturna, północny odcinek Alei Piłsudskiego, odcinek Okólnej (finansowany dzięki porozumieniu z deweloperem), Wczasowa, Turystyczna, Projektowa, Kościelna, Koszalińska, Wereszczakówny...

6. Uruchomienie programu przebudowy dróg lokalnych, dzięki któremu już zamieniliśmy spory pakiet gruntówek w drogi asfaltowe. Tu trochę wyliczanki: Pomorska, Skowronia, Nałkowskiej, Kurpińskiego, Szeroka, Batalionów Chłopskich, Długa (dwa odcinki), Hallera (dwa odcinki), Skorupki, Pałacowa, Bilewiczów (odcinek), Jasińskiego, Szydłowiecka, Rzemieślnicza, Żółkiewskiego, Długosza, Ceglana (odcinek), Podgórska, Topolowa, Piotrówka, Żabia, Baśniowa, Rzędziana i Rocha Kowalskiego, Wesoła, Krzywa, Kaszubska, Zakopiańska, łączniki: Poznańskiej ze Szkolną oraz Pułaskiego i Rydza- Śmigłego

7. Oddanie do użytku Parku Wolontariuszy u zbiegu Sportowej i Zajączka, który stał się miejscem spotkań mieszkańców na świeżym powietrzu

8. Rozbudowa sieci dróg rowerowych (Sosnowa-Kościuszki, obok Konnego, dwa odcinki wzdłuż Piłsudskiego - na północy i południu)

9. Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej o ponad 14 km

10. Budowa drugiej stacji uzdatniania wody na Czarnej Strudze

11. Modernizacja boisk przy Zespole Szkół nr 1

12. Utworzenie Skweru Pamięci Narodowej wokół Pomnika X Powieszonych

13. Dokończenie remontu zabytkowych kamienic Briggsów

To tylko najważniejsze przedsięwzięcia. Wszystkie zrealizowane inwestycje można zobaczyć na stronie inwestycje.marki.pl. Tam znajdziecie mapę, w której sprawdzicie, co działo się w Waszej okolicy. To też dowód na to, że mijająca kadencja upłynęła pod znakiem inwestycji. 

A TERAZ KLUCZOWE PRZESAŁANIE OD NASZEJ EKIPY

W kolejnej kadencji też będziemy skupiać się na inwestycjach. Potrafiliśmy to robić w trudnych czasach dla samorządu (cięcia naszych dochodów przez sejm i rząd, pandemia, wojna na wschodzie), będziemy to robić  również w lepszych (oby, daj Boże). Pomogą nam w tym dotacje, które nazbieraliśmy w tej kadencji, a w przyszłej się zmaterializują. Będą to m.in. budowa dróg (zamiana gruntówek na asfaltówki, Ząbkowska, Wilcza, szukamy finansowania dla Jagiełły), kompleksu edukacyjnego przy Zygmuntowskiej, miejsc rekreacji (przede wszystkim place zabaw) czy wymiana oświetlenia ulicznego. 

Szliśmy do poprzednich wyborów z hasłem "Tak, zmieniamy Marki". Jak widzicie Państwo - słowa dotrzymaliśmy. Jesteśmy zgraną ekipą, mamy doświadczenie, gwarantujemy kontynuację pozytywnych zmian. 

 

zdjecie

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta