facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Gigantyczna, dobra zmiana

Czwartek, 22 lutego 2024

Udostępnij

Rozliczenie programu - cz. 8 - sport

Zacznę nietypowo. Któregoś letniego dnia, w środku tygodnia po pracy, wybrałem się na wycieczkę rowerową. Trasa prowadziła przy Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. I to, co widziałem w części sportowej, było niesamowite. Na boisku trenowało kilka grup zawodników Marcovii (przede wszystkim ci najmłodsi), na bieżni formę szlifowali biegacze – solo lub w małych grupach, na boisku technicznym – sympatyczne panie (i jeden pan) trenowały zumbę. Podkreślę jeszcze raz – w środku tygodnia. Uważam, że zrobiliśmy fantastyczną robotę otwierając w tej kadencji MCER i dając nowe możliwości uprawiania sportu dla mieszkańców. A przecież jeszcze mamy pływalnię (którą odwiedziło w ubiegłym roku ponad 194 tys. klientów) oraz halę sportową.  Krótko mówiąc – była to gigantyczna, dobra zmiana

Otworzyliśmy też miejsce spotkań na świeżym powietrzu. Mam tu na myśli Park Wolontariuszy przy ul Sportowej. W tej lokalizacji skupiło się kilka inicjatyw – plac zabaw wywalczony przez mieszkańców w internetowym głosowaniu, trzy inwestycje z Mareckiego Budżetu Obywatelskiego (park linowy, siłownia, a teraz tężnia), fontanna przygotowana przez Wodociąg Marecki. Wszystko to spięliśmy w całość, która teraz służy rekreacji różnych pokoleń mieszkańców. I najważniejsze – jest miejscem odwiedzanym. 

Nie wszystko poszło tak jak zadeklarowaliśmy. Nie wybudowaliśmy boiska ze sztuczną nawierzchnią na Marcovii (zamiast tego kompleksowo zmodernizujemy sąsiedniego Orlika przy Stawowej). Z boiskami osiedlowymi – m.in. z uwagi na skromne zasoby gruntowe i ograniczone finansowe – też nie idzie nam jak z płatka. Jednak zrealizowaliśmy szereg inwestycji z zakresu sportu i rekreacji: zmodernizowaliśmy skate park w Strudze, wybudowaliśmy nową halę sportową przy SP2 i salę taneczną, górkę saneczkową przy Grunwaldzkiej czy integracyjny plac zabaw na skwerze ks. Markiewicza (te dwie inwestycje z MBO). Dopiero w ubiegłym roku pozyskaliśmy dotacje na modernizację i budowę m.in. placów zabaw i boisk. To umożliwi m.in. inwestycje sportowo-rekreacyjne w różnych częściach miasta m.in.  na Zieleńcu. Ważnym punktem na mapie Marek będzie też część sportowa szkoły przy Żeromskiego. Tu powstaną zarówno boiska jak i hala sportowa.

Jeśli chodzi o zbiorniki wodne, zaczęliśmy pracować nad koncepcją zagospodarowania zbiornika Konne i całego terenu od Saturna do Brzozowej. Robimy to w porozumieniu z mieszkańcami. Mam szczerą nadzieję, że w nowej kadencji zobaczycie Państwo efekty naszego wspólnego wysiłku.

I na koniec jeszcze jedno. Skupiałem się na sprawach dotyczących infrastruktury. Jednak ta cała infrastruktura byłaby niepotrzebna, gdyby nie jej użytkownicy. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze sportowej w ostatnich latach Marcovia wzbogaciła się o nowe sekcje: pływacką, lekkoatletyczną i korfball. A w roku stulecia klubu wystawiliśmy drużynę w Ekstralidze badmintona nawiązując do historycznych sukcesów Marcovii. Świetnie dają sobie radę w pierwszej lidze szczypiornistki. Niesłabnącą popularnością cieszą się również zajęcia Aktywny Senior. W tym miejscu dziękuję klubom sportowym i organizacjom pozarządowym, które z każdym rokiem oferują coraz większą paletę zajęć dla naszych mieszkańców. Pływanie, bieganie, nordic walking, sporty walki, piłka nożna, piłka ręczna, badminton, koszykówka – można byłoby jeszcze długo wymieniać. Kochani! Świetna robota w czasach, gdy media elektroniczne próbują nas zmusić do siedzącego trybu życia.

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta