facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Gdy elektronika zaczyna wygrywać z papierem w urzędach

Środa, 21 lutego 2024

Udostępnij

Rozliczenie programu z dziedziny administracja

Program z 2018 r.

Kiedyś w urzędach rządził papier, teraz administracja coraz częściej sięga po elektronikę. I w tym duchu zmierzamy.  

Spójrzcie na stronę internetową ratusza Marki.pl. W prawym górnym rogu znajdziecie dwie ikony. Pierwsza z nich, czyli „wnioski i formularze”, daje możliwość pobierania wniosków oraz wysyłania ich przez internet poprzez stronę marki.miasto.plus. Tytuł drugiej ikony mówi wszystko: „Zarezerwuj wizytę w urzędzie”. Nie trzeba stać w kolejce, by czekać na załatwienie sprawy, tylko przyjść na wybrany dzień i godzinę.  

Ale nawet jeśli ktoś nie skorzysta z elektronicznego systemu rezerwacji, gdy przyjdzie do urzędu (np. by potwierdzić profil zaufany), skorzysta z tzw. systemu kolejkowego – pobierze bilet, a następnie zostanie zaproszony do właściwego pokoju oraz stanowiska. Bez konieczności stania w typowym „ogonku”. A gdy trzeba uiścić opłatę lub ratę podatku, może to zrobić poprzez terminal płatniczy (sześć takich urządzeń w dwóch lokalizacjach).

Pomagamy też osobom z niepełnosprawnościami. Przygotowaliśmy dla nich oddzielny pokój, do którego można m.in. wjechać wózkiem inwalidzkim lub skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego. W całym budynku urzędu oraz na mareckich stronach internetowych znajdziemy dużo ułatwień dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Z obiecanych rzeczy nadal pracujemy nad wdrożeniem systemu internetowego dostępu do gminnych rozliczeń podatkowych dla naszych – to temat, który przechodzi na kolejną kadencję. Ułatwiliśmy natomiast elektroniczne wypełnianie i obliczanie deklaracji odpadowych, dzięki którym uszczelniliśmy nasz system gospodarki śmieciowej. Na stronie czyste.marki.pl znajdują się e-formularze, a także kalkulator do obliczania opłaty odpadowej. 

Jeśli chodzi o komunikację z mieszkańcami, dołożyliśmy nowy kanał. Jest nim mobilna bezpłatna aplikacja mMieszkaniec. Tu znajdziecie m.in. informacje o bieżących wydarzeniach, terminach wywozu odpadów. Taką drogą możecie zgłosić też usterki w miejskiej infrastrukturze.

Idąc z duchem czasu – korzystamy coraz szerzej z tak lubianych mediów społecznościowych (FB, Instagrama, X (dawniej Twittera). Szanujemy też tradycyjne kanały informacyjne – zwiększyliśmy nakład naszego biuletynu informacyjnego, wydaliśmy poradniki dla seniora i nowego mieszkańca, korzystamy z systemu SMS. W końcu nie każdy jest miłośnikiem spędzania czasu w internecie.  

Jeśli chodzi o bezpłatne porady prawne, to razem z powiatem wołomińskim prowadzimy je przez pięć dni w tygodniu w Szkole Podstawowej nr 2. Są one dedykowane osobom, których nie stać na radcę prawnego lub adwokata. Jest to część ogólnopolskiego projektu, w którym nasze miasto uczestniczy. 

Mamy też nowość w zakresie transmisji obrad komisji i rady miasta - wprowadziliśmy system eSesja. Transmisje – wraz z opisem punktów obrad i osób zabierających głos – znajdują się na naszej stronie internetowej marki.pl. Są również zapisywane i w dowolnym momencie można je odtworzyć. Tam też znajdują się wszystkie wyniki głosowań oraz podjęte uchwały. Niedługo eSesja będzie też mieć wersję mobilną.

 

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta