facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Tworzymy Centrum Wspierania Rodziny POMOST

Poniedziałek, 19 lutego 2024

Udostępnij

Pomoc dla dzieci i rodziców w kryzysowych sytuacjach

  • Piszę te słowa jako ojciec, któremu leży na sercu dobro każdego dziecka, by miało prawo do bezpłatnej i w pełni dostępnej pomocy.
  • Piszę te słowa jako psycholog (z wykształcenia), który ma świadomość jak ważna jest dbałość o dobrostan psychiczny każdego z nas.

I pewnie zastanawiacie się, jaki związek z tym wpisem ma ilustracja - latarnia morska. Już wyjaśniam:

Dzięki współpracy z powiatem, udało się doprowadzić do powstania na naszym terenie filii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Trzeba pamiętać, że PPP to placówki oświatowe, które poza diagnozowaniem trudności szkolnych m.in. wspomagają przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. To ważne ogniwo pomocy i wsparcia, ale…

…pozostaje jeszcze kwestia zdrowia psychicznego i pomocy psychoterapeutycznej dla naszych mieszkańców. Od kilku lat jako jedna z nielicznych gmin na Mazowszu finansujemy z własnych środków samorządowych terapie rodzinne i psychoterapie - jako samorząd uzupełniamy braki w ochronie zdrowie i świadczeniach NFZ. Ten obszar od kilku lat rozwijany był przez OPS Marki i obecnie wiemy jedno:

  • stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest zły, żeby nie powiedzieć - bardzo zły,
  • rośnie liczba dzieci i młodzieży wymagających pilnej psychoterapii,
  • terapia, w której uczestniczy cała rodzina, daje najlepsze i długotrwałe efekty,
  • już dziś tworzymy listy rezerwowe osób oczekujących na terapie.

Dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć działalność pomocową i utworzymy Centrum Wspierania Rodzin POMOST (CWR), który działalność rozpocznie już w marcu twego roku. Będzie zlokalizowane nieopodal przystanku „Pustelnik” przy ul. Lipowej 2F.

W CWR Pomost będą mogli Państwo skorzystać z usług konsultacji psychologicznych zarówno dla dorosłych jak i młodzieży, psychoterapii indywidualnych dla dzieci i młodzieży i terapii rodzin. Planujemy też być drugą placówką w Polsce, zaraz po Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która będzie pracowała modelem lighthouse (Latania Morska), czyli nowatorskim programem terapii. Będziemy też prowadzić warsztaty dla rozstających się rodziców oraz organizować grupy wsparcia.

Trzymajcie kciuki. Kluczową kwestią jest zdobycie odpowiednich kadr. Czekamy na oferty w przetargu na świadczenie usług psychologicznych oraz psychoterapeutycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w kryzysie psychicznym.

zdjecie

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta