facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Woda, powietrze, zwierzęta, edukacja....

Piątek, 16 lutego 2024

Udostępnij

Rozliczamy nasz program z dziedziny ekologii

Dzisiejszy wpis podzieliłem na cztery części - jak w tytule. Ale najpierw przypomnienie programu z 2018 r.

Woda

Pod tym względem najważniejszym wydarzeniem kadencji był III etap rozbudowy sieci kanalizacyjnej przez Wodociąg Marecki, który dziś obchodzi 25 urodziny. Inwestycje obficie dofinansowała Unia Europejska z Funduszu Spójności. Z pomocą UE wybudowaliśmy m.in. drugą stację uzdatniania wody na Czarnej Strudze (SUW2), rozbudowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej o 15 km i wprowadziliśmy sieciowy monitoring pompowni transportujących ścieki.

Budowa SUW2 jest szczególnie ważna w kontekście rosnącego popytu na wodę. Przez ćwierć wieku wzrósł on – uwaga – siedmiokrotnie. Dzięki tej inwestycji nie musimy się martwić o dostawy wody w kolejnych dziesięcioleciach.

Szukaliśmy (i znajdowaliśmy) też pieniądze na zagospodarowanie wód deszczowych i opadowych. Dobrym przykładem jest budowa ulic Jowisza, Marsa, Saturna, gdzie część inwestycji sfinansowaliśmy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przy wcześniejszych inwestycjach udało nam się uzyskać refinansowanie nakładów na deszczówkę. Regularnie modernizowaliśmy też rowy melioracyjno-komunalne, które również odpowiadają za odprowadzanie wód deszczowych i opadowych. Wyremontowaliśmy i umocniliśmy m.in. rowy przy Długiej, Spacerowej, na tyłach Okólnej.

Zdaję sobie sprawę, że w dziedzinie deszczówki mamy jeszcze wiele do zrobienia. W najbliższym czasie rozwiążemy problem wód opadowych w ulicy Wilczej (inwestycja obejmuje budowę kanalizacji deszczowej). Projektując duże inwestycje drogowe zawsze uwzględniamy ten aspekt (np. Karłowicza-Sobieskiego-Modrzewiowa, Mickiewicza, Graniczna) 

Powietrze

Kontynuowaliśmy program dofinansowania wymiany starych pieców przez naszych mieszkańców. Zbliżamy się do 100 takich domowych inwestycji. Zainteresowana osoba może uzyskać 7500 zł. W tym roku znów będzie można uzyskać takie dofinansowanie.

Również na niwie samorządowej rozpoczęliśmy dużą operację wymiany pieców - kopciuchów. Dotyczy ona wymiany źródeł ciepła w 170 domach komunalnych. Uzyskaliśmy prawie 3,5 mln zł rządowej dotacji. W listopadzie podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który wygrał postępowanie przetargowe. Oczekujemy, że końcowym efektem tej umowy będzie poprawa powietrza w naszym mieście. Jego stan na bieżąco monitorujemy – zajmuje się tym dziewięć urządzeń, a wyniki można na bieżąco sprawdzać online.

Uruchomiliśmy również punkt konsultacyjny rządowego programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu nasi mieszkańcy uzyskali już 1,5 mln zł. O tym, że program cieszy się zainteresowaniem, świadczy liczba wniosków – do końca 2023 roku wpłynęło ich 237.

Zwierzęta

Na koniec o programie, którego autorami są nasi radni. Chodzi o projekt sterylizacji, kastracji i znakowania psów i kotów domowych. Cieszy się zasłużoną popularnością, dlatego co roku wpisujemy go do naszego budżetu. Wprowadziliśmy też celowe ograniczenie – mogą z niego korzystać tylko właściciele zwierząt, którzy - płacąc podatki – wskazują marecki adres zamieszkania. I garść danych statystycznych: w ubiegłym roku wykonano 213 zabiegów oraz oznakowano 151 zwierzaków. Kontynuacja – a jakże by inaczej – w tym roku.


Ps. Jednak jest jeszcze jeden wątek, dotyczący naszego programu z zakresu ekologii. Skorzystam z okazji i podziękuję wszystkim, którzy prowadzą edukację z zakresu ochrony środowiska. Niestrudzenie na tej niwie działają zarówno Wodociąg Marecki, szkoły jak i nasz ratusz. Ich działania skierowane są przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców – wychodząc z założenia, że czym skorupka za młodu… Podziękowania kieruję również do formalnych i nieformalnych organizacji, które zwłaszcza latem i wiosną organizują spontaniczne akcje sprzątania lasów.

 

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta