facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Na co pójdą nasze pieniądze...?

Środa, 15 listopada 2023

Udostępnij

...odpowiedź na to pytanie znajduje się w projekcie budżetu naszego miasta na przyszły rok. Dziś (15 listopada) dokument złożyliśmy w Biurze Rady Miasta.

Nasze wydatki wyniosą 297,66 mln zł przy dochodach na poziomie 277,58 mln zł.

Najwięcej pieniędzy przeznaczymy na oświatę. Z roku na rok w przedszkolach oraz szkołach jest coraz więcej dzieci/uczniów. Oszacowaliśmy, że w przyszłym roku na oświatę wydamy – uwaga - 151,4 mln zł. A to oznacza, że wydatki na edukację stanowią 51 proc. budżetu. Owszem, otrzymujemy od państwa subwencję oświatową. Ale zbyt niską jak na nasze warunki (zresztą jak co roku). W 2024 roku subwencja wyniesie 64,8 mln zł. Policzyliście Państwo, ile dokładamy do przedszkoli i szkół z naszego własnego budżetu? Jeśli wyszło Wam ponad 86 mln zł, śpieszę zapewnić, że to nie jest pomyłka…

Mimo tego udało nam się wykroić z przyszłorocznego budżetu niemal 62,3 mln zł na inwestycje. W porównaniu z tym rokiem oznacza to wzrost o 22 proc.

Co zamierzamy zrobić? Oto lista najważniejszych inwestycji:

- będziemy kontynuować program zamiany dróg gruntowych w asfaltowe. W przyszłym roku wydamy na ten cel 6,5 mln zł (co najmniej tyle samo będzie w 2025 r.). Biorąc pod uwagę aktualne ceny asfaltów szacujemy, że uda się w ten sposób zrobić kilka kilometrów dróg.
- rozpoczniemy realizację budowy ulicy Wilczej (wraz z odwodnieniem, oświetleniem, chodnikami, drogą rowerową i chodnikami). W tym miesiącu ogłosimy przetarg
- lada dzień podpiszemy umowę na zaprojektowanie i przebudowę ulicy Ząbkowskiej w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Mamy wyłonionego wykonawcę
- będziemy modernizować place zabaw i projektować budowę nowych (mamy na to zagwarantowaną rządową dotację)
- rozbudujemy sieć oświetlenia ulicznego (energooszczędne LEDy)
- podejmiemy kolejną próbę wyłonienia wykonawcy ulic: Popiełuszki, Jana Pawła II, Wyszyńskiego
- rozpoczniemy wymianę źródeł ogrzewania w większości domów komunalnych, dzięki temu zlikwidujemy część kopciuchów i poprawimy jakość powietrza w mieście. Umowę na wykonanie tej inwestycji podpiszemy w przyszłym tygodniu.
- doposażymy strażaków z OSP w Markach w dodatkowy sprzęt (projekt z Mareckiego Budżetu Obywatelskiego).
- rozpoczniemy prace modernizacyjne m.in. w Parku Briggsów oraz Pałacu Briggsów

Konstruowanie tego budżetu nie byłoby możliwe bez Państwa pomocy. Tak, tak, to nie pomyłka. Dziękujemy, że rozliczacie Państwo PIT, wskazując nasze miasto jako miejsce zamieszkania. Dzięki temu w przyszłym roku nasze dochody z PIT wyniosą 90,2 mln zł. To znacznie więcej niż w tym roku (ponad 61 mln zł). Według resortu finansów, mamy już 44,4 tys. mieszkańców.

Kolejne moje podziękowania kieruję do pracowników naszego ratusza, jednostek miejskich i przedsiębiorstw. Staraliśmy się aplikować o dotacje w najróżniejszych źródłach: samorządowych czy rządowych. Ogromna część inwestycji, jakie będziemy realizować w przyszłym roku, jest właśnie zasilona z zewnętrznych źródeł. Tak jest m.in. z budową Wilczej, Ząbkowskiej, placów zabaw czy rewitalizacją zabytków.

Na koniec podziękowania dla naszej skarbnik Beaty Orczyk oraz jej współpracowników, za intensywną pracę nad projektem budżetu. Dobra robota!

Teraz nad budżetem pochylą się radni. Tradycyjnie pod koniec grudnia odbędzie się sesja budżetowa.

zdjecie

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta