facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Jesteśmy z wami! - Ми з Вами!

Piątek, 24 lutego 2023

Udostępnij

Dziś, 24 lutego przypada rocznica natarcia wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę. To również rok solidarności z naszym wschodnim sąsiadem.

Mija już rok, kiedy wojska rosyjskie napadły na Ukrainę. To czas wielu ludzkich tragedii i dramatów. Mieszkańcy Ukrainy dzielnie bronią niepodległości, narażając się codziennie na utratę zdrowia i życia. Część z nich (głównie kobiety i dzieci) poszukała schronienia w Polsce. Również u nas. Szacujemy, że kilka tysięcy osób przyjechało do Marek. I my – jako mieszkańcy – podaliśmy im pomocną dłoń. I za to dziś wszystkim Wam pięknie dziękuję.

Najszybszym efektem naszej mobilizacji było utworzenie punktu z darami dla uchodźców. Udostępniliśmy nieczynną halę sportową przy szkole przy ul. Dużej. Tak powstało miejsce, w którym mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, instytucje rządowe oraz polscy emigranci z Irlandii pomagali uchodźcom z Ukrainy. To tam bezpłatnie przekazywaliśmy żywność, artykuły chemiczne, ubrania lub zabawki dla dzieci. Symbolem przyszłości niech będzie ciężarna kobieta z Ukrainy, która tuż przed porodem kompletowała na Dużej wyprawkę dla niemowlaka. Gdy urodziła, przyszła podziękować z mającym kilkanaście dni potomkiem. Takich osób, którym pomogli mieszkańcy Marek, są tysiące. Bez Was, kochani, to by się nie udało! I za to Wam dziś z całego serca dziękuję!

Gdy powstały prawne ramy pomocy, wielką pracę wykonali (i nadal wykonują) pracownicy samorządowi. W ostatnim roku przyjęliśmy w naszym ratuszu 2,2 tys. wniosków o wydanie numeru PESEL. Pełne ręce roboty miał OPS, który zajął się m.in. wydawaniem posiłków, obsługą świadczeń dla uchodźców oraz dla naszych mieszkańców, którzy ich gościli. Nie lada wyzwanie stanęło przed kadrą nauczycielską, gdy do szkół zaczęli dołączać nowi uczniowie ze wschodu. Fantastyczną pracę wykonały organizacje pozarządowe. W dawnym hotelu powstała „Przystań Nadzieja”, czyli miejsce, gdzie schronienie znalazło około 50 rodzin. Dach nad głową uchodźcy znaleźli również w mieszkaniach, domach, pokojach i lokalach mieszkańców naszego miasta.

Każdy gest ma wielkie znaczenie dla dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy. Tak boleśnie dotkniętemu Państwu i jego mieszkańcom możemy życzyć tylko jednego – pokoju dla tej umęczonej ziemi…

zdjecie

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta