facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Kulturalnie w Markach - dla każdego

Piątek, 16 lutego 2024

Udostępnij

Z zapowiedzi dotyczących kultury prawie wszystko się udało, a tak naprawdę... zrobiliśmy duuuużo więcej.

Scena MCER tętni życiem w każdym tygodniu. Przy Wspólnej można posłuchać koncertów, stand-upperów, obejrzeć sztuki teatralne i występy kabaretowe. Pojawili się na niej wybitni artyści (m.in. Anita Lipnicka, Andrzej Piaseczny, Ryszard Rynkowski, Edyta Geppert, Maciej Maleńczuk, Renata Przemyk), zespoły (m.in. Voo-Voo, Jary Oddział Zamknięty, Mazowsze) i aktorzy (m.in. Cezary Pazura, Cezary Żak, Hanna Śleszyńska). To także miejsce, gdzie występują nasi utalentowani artyści, których możemy oglądać na m.in. podczas dorocznego festiwalu „Artystyczne Marki”.  

Fakt – MOK nie korzysta z pałacu Briggsów, bo tam nadal działa liceum, ale…. w sensie geograficznym wyszedł dalej – w plener i na… Wspólną. Wydarzenia artystyczne możemy więc oglądać nie tylko przy Fabrycznej 2, ale na dziedzińcu MOK, w Parku Briggsów i oczywiście na Scenie MCER. Pamiętajmy jeszcze o CAF3 i bibliotece, które użyczają przestrzeni pod różne wydarzenia kulturalne lub łączą siły – tak jak przy wieczorze autorskim Wojciecha Chmielarza, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy. A jeśli już (kulturalnie) wędrujemy po Markach, to pamiętajmy o Strudze. W progach szkoły przy Wczasowej wystawiane są bajki dla dzieci – w tym roku kontynuujemy ten projekt, zapoczątkowany z Mareckiego Budżetu Obywatelskiego

Zgodnie z obietnicą zwiększyliśmy ofertę dla seniorów. Rekordy popularności bije prowadzona w różnych lokalizacjach akcja „Aktywny Senior”. Jednym z jej elementów był np. bezpłatny występ kabaretu Jurki w MCER. O seniorów troszczy się również MOK, proponując coraz szerszą paletę ciekawych zajęć kulturalnych. Gdy otwieram miejski biuletyn, niemal w każdym numerze znajdują zapowiedzi wydarzeń realizowanych z myślą o osobach 60+. I nie tylko…

Pamiętamy o naszej historii – zarówno tej materialnej jak i tej, która pozostaje w pamięci. Z rzeczy materialnych – odrestaurowaliśmy osiem pozostałych kamienic Briggsów, oddaliśmy Skwer Pamięci Narodowej, marecka lokomotywa po remoncie jest jak nowa…. Z rzeczy niematerialnych – nakręciliśmy film „Pamiętajcie”, w którym o trudnych czasach wojny opowiedzieli nasi kombatanci. Uruchomiliśmy wirtualne muzeum Marek na stronie MOK, niestrudzenie dokumentujemy wydarzenia z przeszłości na stronie historia.marki.pl W CAF3 – z inicjatywy mieszkańców - można posłuchać wykładów o naszej przeszłości. 

Wreszcie wydarzenia w plenerze. W marecki krajobraz na stałe wpisały się: weekendowe akcje wakacyjne, Dni Marek, jarmarki świąteczne, olimpiady przedszkolaków, kino letnie. Ich organizacją zajmuje się samorząd. Cieszę się, że coraz częściej za przygotowanie takich eventów biorą się formalne i nieformalne grupy mieszkańców. Przed wakacjami i zaraz po wakacjach praktycznie nie ma weekendu bez pikniku, koncertu czy potańcówki.

Oczywiście z Warszawą nie będzie się porównywać, ale w sumie wielu naszych sąsiadów z powiatu może nam takiej oferty pozazdrościć. A ja zapraszam tych, którzy jeszcze w Markach z naszych zaproszeń nie skorzystali. Tu znajdziecie koncerty, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, wystawy, seanse filmowe - praktycznie dla każdego. A zatem… #MarkiWłączsię!

 

 

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta