facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Co zrobimy z dotacją na budowę dróg

Czwartek, 7 grudnia 2023

Udostępnij

Zamieniamy gruntówki w asfaltówki

Niedawno informowaliśmy Państwa, że udało nam się uzyskać 13 mln zł rządowych dotacji na przebudowę dróg gruntowych na asfaltowe. Mamy te pieniądze do wydania w 2024 i w 2025 r. Przetarg na wykonanie prac ogłosimy na początku przyszłego roku.

Najważniejsze pytanie brzmi – które ulice będziemy mogli przebudować? Od dłuższego czasu pracownicy Wydziału Inwestycji i Zarządu Dróg wspólnie z Wydziałem Planowania Przestrzennego i Nieruchomości analizują możliwości prawne i techniczne budowy poszczególnych ciągów komunikacyjnych. W tej sprawie odbyliśmy szereg rozmów z mieszkańcami starając się uwzględnić ich wnioski, które wpływają do urzędu, jednak w wielu przypadkach na drodze do budowy stają kwestie własności gruntów.

Po weryfikacji powstała lista ulic (na grafice), które będziemy chcieli zrealizować w ramach tej dotacji. Na część dróg mamy już zezwolenia na realizację robót, na część – występujemy do starostwa o „zielone światło”. Na liście mogą zdarzyć się jeszcze zmiany (najlepiej byłoby jeszcze coś dołożyć), niemniej chcemy już pokazać zakładaną „na dzisiaj” lokalizację tych inwestycji. Ostrożnie szacujemy, że uda się w ten sposób zrealizować około 8 km dróg w asfalcie.

Żeby było jasne – dzięki tej dotacji przekształcimy około 10-15 proc. dróg gruntowych w asfaltowe. To pokazuje skalę przyszłych, kolejnych niezbędnych nakładów drogowych w mieście, którego połowę całego budżetu pochłania edukacja najmłodszego pokolenia mieszkańców. Przypomnę tylko, że w przyszłym roku na oświatę wydamy ponad 150 mln zł, z czego państwo pokryje około 43 proc. naszych kosztów. Resztę zapłacimy z naszych wspólnych podatków.

Oczywiście będziemy szukać kolejnych pieniędzy na budowę dróg – to oczywista oczywistość.

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl