facebook.com twitter.com instagram.com S strava.com youtube.com

II Memoriał Bożeny Markiewicz

Piątek, 18 listopada 2022

Przygotowujemy wielkie święto szczypiorniaka w naszym mieście. Po kilku latach perturbacji, spowodowanych m.in. epidemią koronawirusa, powracamy z kolejną edycją ważnego wydarzenia dla naszej społeczności.

W grudniowy przedświąteczny weekend wspólnie z MKS Marcovia Marki Piłka Ręczna oraz Warszawsko - Mazowiecki Związek Piłki Ręcznej zapraszamy na II Memoriał Bożeny Markiewicz w piłce ręcznej dziewcząt!

Za sprawą Memoriału chcemy przypomnieć wyjątkową osobę, legendę polskiej piłki ręcznej, związaną z naszym miastem. W hali sportowej MCER w rywalizacji o Puchar Burmistrza Miasta Marki zobaczymy drużyny młodziczek z różnych zakątków Polski.

Bożena Markiewicz (zd. Gniedziuk) 1961-2014, mieszkanka Marek, nauczycielka wychowania fizycznego, trenerka, wybitna szczypiornistka urodziła się 4 sierpnia 1961 roku w Warszawie.

W 1979 roku ukończyła L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy w Warszawie, a w 1983 roku uzyskała dyplom trenera piłki ręcznej na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Uważana za jedną z najlepszych polskich piłkarek ręcznych lat 80. W karierze sportowej broniła barw MKS Praga, AZS AWF Warszawa, Skry Warszawa, Via Veny Warszawa, Oslo Haugerud, IK Vestar Oslo oraz luksemburskiego Rumelange. Występowała na pozycji obrotowej.

Swój pierwszy mecz w biało-czerwonych barwach rozegrała jako szesnastolatka w kategorii juniorek. W karierze seniorskiej reprezentując Polskę rozegrała aż 241 spotkań, co jest drugim wynikiem w historii polskiej piłki ręcznej. Imponuje również znakomitym wynikiem bramkowym, których w reprezentacyjnej karierze zdobyła 398. Siedmiokrotnie uczestniczyła w Mistrzostwach Świata grupy A i B. W roku 1985 wywalczyła wicemistrzostwo kraju, a w 1995 roku zdobyła Puchar Polski.

Po raz ostatni w koszulce z orłem na piersi zagrała 24 czerwca 1992 roku w Konstancy w spotkaniu z Rumunią. Zdobyła wtedy 2 bramki.

Po zakończeniu kariery sportowej została trenerką oraz nauczycielką wychowania fizycznego. Trenowała zawodniczki UKS Varsovia oraz przyczyniła się do powstania sekcji piłki ręcznej dziewcząt w Markach, która w ramach MKS Marcovia Marki odnosi duże sukcesy w rozgrywkach mazowieckich i ogólnopolskich.

W latach 2000 - 2014 była nauczycielem w Zespole Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Markach, gdzie dała się poznać jako wybitny pedagog, dobra koleżanka oraz jak mówią o niej sami nauczyciele: "dobry duch szkoły"

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl