facebook.com twitter.com instagram.com S strava.com youtube.com

Parowóz z dofinansowaniem

Wtorek, 12 lipca 2022

Postaramy się odnowić nasz kultowy zabytek

Ten kadr pochodzi z teledysku Skaldów, nakręconego na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Tak kiedyś wyglądała obecna Aleja Piłsudskiego, której kultowym i nieodłącznym elementem była marecka ciuchcia. W 1974 r. zagwizdała po raz ostatni, wyparta przez transport kołowy. Mamy po niej piękną pamiątkę. To stojąca obok ratusza lokomotywa typu Px 48, czyli samowarek, który „zaiwaniał od Targówka aż do Marek” (i dalej do Radzymina).

Piszę o tym dlatego, że staraliśmy się o dofinansowanie, by poddać lokomotywę, wpisaną do rejestru zabytków, kolejnej renowacji. Dziś nam się to  udało. Ponownie pomocną dłoń podały władze oraz sejmik województwa mazowieckiego. Na sesji sejmiku zapadła ostateczna decyzja o dofinansowaniu remontu naszej ciuchci (80 tys. zł) w ramach programu renowacji zabytków. Serdecznie dziękuję za wsparcie m.in. marszałkowi Adamowi Struzikowi i członkini zarządu Janinie Ewie Orzełowskiej. Konkurencja była spora, bo do programu zgłoszono ponad 240 wniosków.

To drugi taki „zabytkowy” projekt, który realizujemy wspólnie z Mazowszem. W ubiegłym roku udało nam się uzyskać dofinansowanie na renowację kolejnej kamienicy Briggsów.

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl