facebook.com twitter.com instagram.com e endomondo.com youtube.com

Minister klimatu z wizytą w MCER

Środa, 16 września 2020

Marki stają się wzorem budownictwa ekologicznego

W środę gościliśmy w Markach Michała Kurtykę, ministra klimatu, oraz Artura Lorkowskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Właśnie w naszym mieście ogłosili inaugurację konkursu „Szkoła z klimatem”. To propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych, by zaproponowali w swoim szkolnym środowisku zmiany przyjazne dla klimatu. Nieprzypadkowo briefing prasowy odbył się dzisiaj na terenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego.

To miłe usłyszeć od naszych znamienitych gości, że pod względem ekologicznym nasz obiekt jest już wzorem dla innych samorządów. Budując MCER zastosowaliśmy przecież wiele rozwiązań, które przyczyniają się do ochrony środowiska i przekładają się na niższe koszty eksploatacji. To właśnie przy Wspólnej zastosowaliśmy pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy odzysku energii cieplnej i urządzenie do produkcji energii z gazu. Dzięki dachowi bagiennemu zbieramy wodę deszczową, którą wykorzystujemy później do pielęgnacji roślinności. Minister Kurtyka nie ukrywał, że liczy na to, iż takich obiektów będzie w naszym kraju więcej. My też za to trzymamy kciuki.

Cieszymy się, że nasza marecka inwestycja została doceniona także w wymierny sposób. W czerwcu uzyskaliśmy wsparcie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postaci 10,2 mln zł dotacji oraz 15,3 mln zł niskooprocentowanej, preferencyjnej pożyczki.

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl