facebook.com twitter.com instagram.com e endomondo.com youtube.com

Będziemy uparci

Wtorek, 1 stycznia 2019

W Nowy Rok wchodzimy z przegłosowanym budżetem miasta na 2019 r. Na jego podstawie będziemy wydatkować pieniądze z miejskiej kasy. Gdybym miał scharakteryzować krótko ten liczący 159 stron dokument, powiedziałbym, że jest to budżet kontynuacji. Realizujemy te zmiany, które zapoczątkowaliśmy w poprzedniej kadencji - budujemy przedszkola, szkoły, drogi, ścieżki rowerowe...

...remontujemy obiekty historyczne. Jesteśmy i będziemy uparci – to, co z różnych powodów nie powiodło się w poprzedniej kadencji, wraca do listy projektów do realizacji (przykładem niech będzie plac rekreacyjny przy ul. Sportowej, na który zwiększyliśmy budżet).

Gdyby porównać dochody z wydatkami bieżącymi, mielibyśmy 19 mln zł nadwyżki. Nie będziemy chomikować tych pieniędzy – one i tak nie będą rosły na swojej wartości, ale zdublujemy tę kwotę i - wspomagając się obligacjami – planujemy wydać na inwestycje (czyli wydatki majątkowe) 41,3 mln zł. To czterokrotnie więcej niż np. w 2015 r. Czy to wystarczająca kwota? Oczywiście wolałbym, żeby była kilkukrotnie większa. I można to zrobić bezkosztowo. Tu pięknie proszę tych, którzy mieszkają w Markach, a płacą PIT w innym urzędzie skarbowym niż wołomiński. Wskażcie nasze miasto jako miejsce rozliczenia. To naprawdę nic Was nie kosztuje, tymczasem przekłada się znacząco na wpływy miasta. Każdy samorząd ma udział w dochodzie z PIT, który i tak wszyscy fiskusowi płacimy. Od stycznia można już składać zeznanie podatkowe. Wpiszcie w nie Marki i idźcie w ślady tych, którzy już to zrobili. Widać to z danych resortu finansów. W 2015 r. nasze dochody z PIT sięgały 35 mln zł, w przyszłym – przekroczą 61 mln zł.

PS. Na koniec podziękowania dla wszystkich osób, które pracowały nad tegorocznym budżetem. Szczególne – dla pani skarbnik, która poskładała nasze plany w całość.

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl