50Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 58 miejscach na terenie Mazowsza zmienia limit dopuszczalnej prędkości. Dotyczy to oczywiście dróg które są pod opieką GDDKiA.
Z decyzji jakie zostały podjęte wynika, że w Markach  od połowy czerwca pojedziemy nie 70 km/h, jak było do tej pory, a 50 km/h.

GDDKiA_50
Pełna lista miejsc, w których nastąpi zmiana na stronie GDDKiA – link TU

 

Czy to dobrze, czy źle? W mojej ocenie na pewno wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa na Al Piłsudskiego która jest drogą krajową.  W dzień przy sporym natężeniu ruchu i tak dużo więcej nie da się pojechać.

Natomiast osobiście  wyczekuje dwóch innych rzeczy.

Po pierwsze  wprowadzenia zakazu wyprzedzania przez tiry – szerzej na ten temat można znaleźć we wpisach radnej powiatowej Sylwii Matusiak – marki.net.pl

Oraz jak najszybszego rozwiązania problemu jakim stało się skrzyżowanie Wspólna/Piłsudskiego/Małchowskiego. Ilość wypadków, kolizji i niebezpiecznych zdarzeń  jest tam przerażająca, w tym niestety wypadków śmiertelnych. Temat poruszany wielokrotnie przez mnie oraz wielu radnych  na sesjach i komisach. Jest kilka pomysłów rozwiązania sprawy od przebudowania sygnalizacji, dołożenia  sygnalizatorów na wysięgnikach do postawienia fotoradaru tzw. żółtka, który będzie  wypływał tych kierowców, którzy przerzedzają na czerwonym świetle, bo to jest powód tak częstych wypadków. Sam nie jestm gorącym zwolennikiem fotoradarów (w nadmiernej ilości) ale w tym miejscu jestem  za każdym rozwiązaniem które poprawi bezpieczeństwo.

Oczywiście nie należny zapominać o szybkiej budowie obwodnicy Marek (obiecana do 2016) – o tym szerzej i na bieżąco na www.ObowdnicaMarek.pl  Ostatnio został zmieniony termin (po raz trzeci) składania ofert w trwającym przetergu na projekt i budowę obwodnicy. Obecny termin to 28.05.2013 r