facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Edukacja, inwestycje, zakupy dla strażaków i policji

Piątek, 23 lutego 2024

Udostępnij

Rozliczamy program z zakresu bezpieczeństwa

I znów temat rzeka. Zacznę od tzw. miękkich tematów. Prowadzimy w naszym mieście programy o charakterze edukacyjnym, wiążące się z bezpieczeństwem. Myślę, że możemy być dumni z nauczania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prowadzimy je wśród najmłodszych mieszkańców - śmiało rzec można, że od przedszkola. Odblaskowy przedszkolak, Autochodzik, Bezpieczny Rower - to kilka projektów, którymi objęliśmy kilka tysięcy (to nie pomyłka) najmłodszych mieszkańców. Do nich też kierowaliśmy akcję "Szpital Ratownika Cegiełki", czyli zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W tej samej dziedzinie szkolili się dorośli - a to dzięki Mareckiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Wdrożyliśmy też system e-Opieka. Jego stopniowym wdrożeniem zajmuje się OPS w Markach. On też pomaga osobom starszym i samotnym (pisałem o tym przy okazji rozliczenia programu z dziedziny polityki społecznej).


Inwestowaliśmy też w rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi przede wszystkim o doświetlanie przejść dla pieszych. Takie pojawiły się m.in. na Sosnowej-Kościuszki, Okólnej, Wspólnej, Stawowej, ciągu Jowisza-Marsa-Saturna. Inicjatywę w tym zakresie wykazali również mieszkańcy, wygrywając w Budżecie Obywatelskim Mazowsza doświetlenia przejść przy Legionowej. Wspólnie z województwem i powiatem uruchomiliśmy też sygnalizację drogową na skrzyżowaniu Głównej z DW 631. Było mnóstwo kontrowersji, ale okazało się, że sytuacja uległa diametralnej poprawie. A jest to przecież rozwiązanie tymczasowe - do czasu remontu DW 631 przez samorząd Mazowsza. 

 

Zgodnie z obietnicą rozbudowaliśmy system monitoringu. Nowe kamery pojawiły się m.in. w naszych najnowszych obiektach edukacyjnych oraz w Parku Wolontariuszy przy ul. Sportowej. Nie mamy straży miejskiej, dlatego wspieraliśmy służby państwowe, których zadaniem jest utrzymywania porządku i bezpieczeństwa w mieście. Regularnie dofinansowujemy zakupy sprzętu dla mareckiego komisariatu. Wiemy też, jak ogromną rolę odgrywają strażacy z OSP w Markach. Im też pomagamy w realizacji inwestycji (np. zakupy samochodów i pojazdów), które później służą naszym mieszkańcom w sytuacjach zagrożenia. 

 

Czego nie zrobiliśmy? Sieci dostępu do darmowego internetu na zewnątrz. Uznaliśmy jednak, że tak szybko rozwija się transmisja danych w naszym mieście, że pieniądze możemy przeznaczyć na inne cele. Na pewno nie pomógł w tym okres pandemii, który przyhamował życie w mieście. Epidemia dodała nam sporo dodatkowych obowiązków. Niech symbolem naszego zaangażowania w zwalczanie pandemii było uruchomienie punktu szczepień w centrum handlowym M1. Nasz medyczny partner wykonał tam około 45 tys. szczepień. 

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta