facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

(Nie)bogactwo samorządów

Piątek, 18 sierpnia 2023

Udostępnij

Kilka słów refleksji o najnowszym rankingu

Najnowszy ranking o bogactwie samorządów pokazuje to, o czym mówimy o dawna. Zmiany w przepisach podatkowych (PIT) uderzyły w większość gmin z powiatu wołomińskiego. W kategorii miasteczek, do których zostały zaliczone Marki, Zielonka, Ząbki, Kobyłka, Radzymin czy Tłuszcz, w pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z naszego powiatu. Wypadliśmy z niej my, wypadły Radzymin, Kobyłka i Zielonka. Wołomin, który został ujęty w kategorii miast powiatowych, też niewszedłby do pierwszej setki w kategorii „miasteczek” (choć w powiatowym zestawieniu awansował).  

Kilka słów o metodologii rankingu cenionego periodyku „Wspólnota”. Jego autorzy dzielili dochody gmin przez liczbę ich mieszkańców. A my jesteśmy w tej sytuacji, że liczba mieszkańców dynamicznie nam rośnie. Niedawno publikowaliśmy na naszej miejskiej stronie informację, że jesteśmy jednym z miast, gdzie przybywa najwięcej mieszkańców. Nie w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, ale właśnie w Lesznowoli, Żukowie, Markach czy Ząbkach. Wniosek z tego taki, że autorzy rankingu podzielili nasze mniejsze dochody przez większą liczbę mieszkańców. Wyszło im, że nasz dochód na głowę mieszkańca za 2022 r. wyniósł 4191,5 zł. Czyli był mniejszy niż w 2021 r. o ponad 400 zł per capita.  

Na szczęście w rzeczywistości dochód na mieszkańca jest wyższy. Autorzy rankingu nie uwzględniali w dochodach samorządów dotacji celowych, o które się staramy i zdobywamy. Gdyby dotacje celowe były uwzględniane, nasz wynik wynosiłby ponad 6,3 tys. zł (z raportu o stanie miasta).  

Czy może być jeszcze wyższy i to bezkosztowo dla mieszkańca? Tak! Wystarczy, żeby przy rozliczeniu rocznym PIT wskazywać Marki jako miejsce zamieszkania. Mieszkańca nic to dodatkowo nie kosztuje, a nam wszystkim przynosi większe dochody do budżetu. Tylko tyle. I aż tyle...  

Spadki w rankingu 

Radzymin – 75 pozycji w dół

Zielonka – 101 pozycji w dół

Marki – 298 pozycji w dół

Kobyłka 304 pozycje w dół

Ząbki – 419 pozycji w dół

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl