facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

10 powodów, by Twój PIT powrócił do Marek

Wtorek, 14 lutego 2023

Udostępnij

Niech Twoje pieniądze oddane fiskusowi pracują lokalnie dla Ciebie

Od 15 lutego rozliczamy się z urzędem skarbowym. Jedni z nas będą zadowoleni, bo otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Inni – mniej szczęśliwi, bo trzeba będzie dopłacić fiskusowi. Niezależnie od tego, co wyjdzie nam z obliczeń, powinna nas łączyć jedna rzecz – wpisane w zeznaniu: marecki adres zamieszkania oraz wołomiński urząd skarbowy.

Dlaczego? Bo 38,4 proc. podatku, który płacimy państwu, wraca do samorządu, czyli do nas, mieszkańców. W Markach na taki krok decyduje się około 37 tys. podatników i ich rodzin. Dziękujemy! Szacujemy jednak, że mamy jeszcze 10 tys. osób, które tego nie robią.

Oto 10 powodów, które warto rozważyć, zanim wpiszemy do zeznania inny niż marecki adres zamieszkania….

1. Bo Twój PIT pracuje lokalnie

Jeśli będziesz rozliczać podatek dochodowy np. w Warszawie, Twoje pieniądze popłyną do stolicy. Każdy podatnik wnosi do lokalnego budżetu średnio około 1600 zł. Łatwo policzyć, że 10 tys. podatników, którzy wpisują inny niż marecki adres, to strata 16 mln zł. Za 16 mln zł moglibyśmy ułożyć 15-20 km nakładek asfaltowych. Tutaj, w Markach

2. Bo dzięki Twojemu PIT realizujemy inwestycje

Na szczęście większość z nas rozlicza PIT z mareckim adresem. To dzięki tym pieniądzom mogliśmy rozbudować bazę edukacyjną i sportową (MCERprzedszkola, szkoły), utworzyć Park Wolontariuszy przy Sportowej, budować drogi asfaltowe, dopłacać do wymiany starych pieców-kopciuchów, pomagać strażakom w zakupie sprzętu.

3. Bo dzięki Twojemu PIT mamy wkład własny do zewnętrznych dotacji

Wskutek niekorzystnych zmian w prawie (ograniczenie dochodów) większość samorządów znalazła się w trudniejszej sytuacji finansowej. By realizować inwestycje, sięgamy po dofinansowania unijne, rządowe i samorządowe. Izdobywamy je. Pokrywają one jednak tylko część kosztów, a resztę uzupełniamy z naszego budżetu, zasilanego m.in. dochodami z PIT.

4. Bo dzięki Twojemu PIT kształcimy dzieci

Marki to miasto młodych ludzi.  Dlatego gigantyczne pieniądze przeznaczamy na edukację i wychowanie przedszkolne dzieci i młodzieży. W tym roku koszty edukacji wyniosą 125 mln zł. Państwo pokryje nam tylko 40 proc. tych wydatków. Resztę wykładamy z naszej własnej kieszeni

5. Bo dzięki Twojemu PIT mamy pierwszą strefę biletową

Jesteśmy jedną z niewielu miejscowości podwarszawskich, gdzie obowiązuje pierwsza strefa biletowa. Dzięki temu za bilety płacimy tyle co warszawiacy. Nie ma jednak nic za darmo. W tym roku do komunikacji miejskiej dopłacimy Warszawie 5 mln zł. I znów – pomaga nam w tym Twój PIT

6. Bo możemy organizować wydarzenia, w których uczestniczysz Ty i Twoja rodzina

Ich lista jest naprawdę długa: kino letnie, jarmark świąteczny, Aktywny Senior, miejskie potańcówki, Marecka Szkoła Rodzenia, zajęcia z pierwszej pomocy, Noc Muzeów, Marki Włącz się na wakacje… Wspieramy też wydarzenia organizowane przez organizacje pozarządowe, które istotnie wzbogacają kalendarz mareckich wydarzeń

7. Bo możemy zadbać o naszą przeszłość

Jadąc Aleją Piłsudskiego najlepiej widać zmiany. W tym roku zakończymy remont kamienic Briggsów, które stanowią cenny zabytek z końca XIX wieku. Dzięki dotacji samorządu Mazowsza zrewitalizowaliśmy też inny symbol naszej przeszłości – parowóz. Takie lokomotywy pracowały na wąskotorowej linii Warszawa-Marki-Radzymin. Szukamy pieniędzy na remont zabytkowej fabryki.

8. Bo możesz liczyć na bezpośrednie korzyści

A jest ich całkiem pokaźna liczba. Właściciele Mareckiej Karty Mieszkańca mogą liczyć na różnego rodzaju zniżki i przywileje. Do tego dochodzą m.in. prawo do bonu żłobkowego czy dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkoli.

9. Bo możesz wygrać atrakcyjną nagrodę

Na razie możemy uchylić tylko rąbka tajemnicy. Przygotowujemy loterię dla osób, które płacą PIT w Markach, z bardzo atrakcyjną nagrodą główną. Gdy już uzyskamy wszelkie niezbędne pozwolenia, będzie o tym głośno!

10. Bo masz prawo do krytyki

Zdajemy sobie sprawę, że jest wiele rzeczy do zrobienia w mieście. Wszak nie od razu Kraków (pardon Marki) zbudowano. Przyjmujemy z pokorą słowa krytyki. Chcielibyśmy jednak, żeby krytykowali wyłącznie ci, którzy płacą PIT w Markach. Niestety, często czytamy zdanie „najpierw zróbcie mi drogę, to może potem zmienię adres w PIT w zeznaniu na marecki". Nie tędy – nomen omen – droga do wybudowania drogi…

Jak sprawić, by Twój PIT pracował lokalnie?

Zmiana miejsca zamieszkania oraz adresu urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym PIT jest prosta. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji Twój E-PIT. Tylko tyle wystarczy, by przekierować część Twoich podatków do Marek. Uwaga! Nie trzeba zmieniać meldunku!

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl