facebook.com twitter.com instagram.com S strava.com youtube.com

Rewitalizacja zabytków nie zwalnia

Czwartek, 19 stycznia 2023

Remontowane kamienice Briggsów nabierają dawnego blasku

Mieszkańcy naszego miasta przechodząc lub przejeżdżając Aleją Piłsudskiego na odcinku od ulicy Fabrycznej do Szkolnej mogą dostrzec jak zmienia się wygląd ceglanych domów – pamiątki po angielskich przemysłowcach – rodzinie Briggsów. Dzieje się to już od 2016 r. za sprawą remontu naszych zabytków.

Do tej pory udało nam się wyremontować 10 kamienic, przede wszystkim tych najbliżej położonych Alei Piłsudskiego. W ośmiu pozostałych trwają obecnie prace rewitalizacyjne i jak zapewnia zwycięzca przetargu - firma Kapibara z Knurowa, z którą w październiku ubiegłego roku podpisaliśmy umowę na realizację robót, termin zakończenia prac nie powinien być zagrożony i zakończyć się latem tego roku.

Remontujemy kamienice przy Piłsudskiego 84, Słowackiego 1 i 3, Jasnej 5 i 7 oraz Barskiej 2, 4 i 6. Zakres prac jest identyczny jak w poprzednich realizacjach. Wykonujemy izolację przeciwwilgociową budynku, ocieplamy stropy piwnic, wymienimy stolarkę drzwiową i okienną na uzgodnioną z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, doposażymy budynki w elementy instalacji wentylacji grawitacyjnej, a także wykonamy rewitalizację elewacji – mówi Marcin Dąbrowski, naczelnik Wydziału Zarządu Mieniem Komunalnym ZUK.

Projekt uzyskał rządowe dofinansowanie.

Udało nam się zdobyć 4,5 mln zł z rządowego programu Polski Ład – mówi Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.

Dwie kamienice i przybudówki trzeciej zostaną otynkowane, pozostałe – będzie piaskowanych. Te ostatnie będą wyglądać tak samo jak kamienica przy Piłsudskiego 82, wyremontowana m.in. dzięki dotacji samorządu Mazowsza za którą Marszałek Mazowsza Adam Struzik przyznał Gminie Certyfikat Cennego Zabytku

Zobacz film, jak się zmieniały kamienice sąsiadujące z Piłsudskiego TUTAJ

 

zdjecie
fot. 1
fot. 2

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl