facebook.com twitter.com instagram.com S strava.com youtube.com

Votum zaufania i absolutorium

Środa, 29 czerwca 2022

Dziękuję!

Dzisiejsza sesja, podczas której otrzymałem votum zaufania oraz absolutorium za 2021 r., była swoistym podsumowaniem ubiegłego roku w naszym mieście. Dziękuję za ubiegły rok mieszkańcom, organizacjom pozarządowym, radnym wszystkich opcji, pracownikom urzędu, jednostek i spółek miejskich.

O ubiegłym roku sporo piszemy w raporcie o stanie naszej gminy. Zachęcam do tej obszernej lektury, traktującej szeroko o wszystkich aspektach funkcjonowania miasta (to nie tylko budowa dróg...). W dzisiejszym, subiektywnym wpisie pozwolę sobie nawiązać do kilku najważniejszych rzeczy, do których doszło w 2021 r.

  • zwiększyliśmy tempo budowy dróg. Stało się tak za sprawą rozpoczętego w 2020 r. programu budowy tzw. nakładek. W ubiegłym roku zrobiliśmy całkiem sporą liczbę ulic. Ułożyliśmy nakładki na Maratońskiej, Batalionów Chłopskich, Jasińskiego, Pałacowej Szydłowieckiej i Żółkiewskiego, a także odcinkach Billewiczów, Hallera, Skorupki, Długiej i Olimpijskiej. Z powodu pogody część prac musieliśmy przenieść na ten rok – już zrobiliśmy Długosza, Podgórską i łącznik Poznańskiej ze Szkolną

  • ponieważ pieniędzy nigdy nie jest wystarczająco dużo (eufemizm), staraliśmy się aktywnie szukać dofinansowań. I tu świetnym przykładem jest nasza największa ubiegłoroczna inwestycja drogowa: budowa ciągu Jowisza-Marsa-Saturna. Zdobyliśmy pieniądze z trzech źródeł: rządowych (budowa Saturna) oraz dwóch unijnych (dofinansowanie budowy drogi rowerowej oraz kanalizacji deszczowej). Otrzymaliśmy też obietnicę 4,5 mln zł na remont pozostałych kamienic Briggsów.

  • bardzo cieszyłem się ze stopniowego odmrażania życia kulturalnego i sportowego. Wróciło kino letnie, spotkaliśmy się na zakończeniu lata w Parku Miejskich, znów zrobiło się świątecznie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Było widać, jak bardzo stęskniliśmy się za normalnym życiem i cieszę się, że we właściwym momencie wstrzeliliśmy się z miejskimi wydarzeniami

  • powrócił też budżet obywatelski. To kolejny punkt pocovidowego odmrażania życia społecznego. Cieszę się, że ponad 2 tys. osób wzięło udział w ubiegłorocznym głosowaniu, decydując o wydatkowaniu puli 800 tys. zł. Cieszę się również z aktywności obywatelskiej przy udziale w sondażach potrzebnych do przygotowania strategii. Wzięło w nich udział również ponad 2 tys. osób – zarówno dorosłych jak i młodzieży. A o tym, że Marki są miastem obywatelskim, pokazała mobilizacja społeczna w lutym tego roku, gdy okazało się, że będziemy pomagać uchodźcom w Ukrainy. Ale o tym – za rok.

  • myślę, że dobrym ruchem było również uruchomienie – wspólnie z partnerem medycznym - Punktu Szczepień Powszechnych w M1. W ten sposób dołożyliśmy kolejną cegiełkę w walce z COVId-19. Z punktu skorzystało około 30 tys. osób.

I na koniec: w grudniu 2020 r. na łamach miejskiej gazety życzenia na 2021 r. skwitowaliśmy dwoma słowami: wszystkiego normalnego. Zaczęliśmy tego doświadczać w drugiej połowie ubiegłego roku – wraz ze spadkiem zachorowań na COVID-19, powrotem wszystkim dzieci i szkół, odmrożeniem życia sportowego i kulturalnego. Ale w tym roku wszystko znów się wywróciło wraz z rosyjską agresją na Ukrainę oraz jej polskimi konsekwencjami. Ale z takimi mieszkańcami – z wieloma rzeczami/problemami damy sobie radę!

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl