facebook.com twitter.com instagram.com S strava.com youtube.com

Szkoła, poradnia, Aleja Piłsudskiego

Czwartek, 23 czerwca 2022

Spotkanie z Adamem Lubiakiem, starostą wołomińskim

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta gościliśmy dziś Adama Lubiaka, starostę wołomińskiego. Głównym tematem była budowa szkoły ponadpodstawowej. Z wypowiedzi starosty wynika, że temat pozostaje otwarty. Adam Lubiak postawił sprawę jasno – powiat potrzebuje obecnie na podstawowe inwestycje (szpital, drogi) około 400 mln zł i nie jest w stanie udźwignąć budowy nowej placówki – czy to w Markach, czy to w Ząbkach. Starosta zaproponował, by realizacją inwestycji zajęło się miasto, wnioskowało o środki zewnętrzne (również powiatowe), a następnie powiat przejąłby na swoje barki utrzymanie i zarządzenie placówką. To autorska propozycja, którą z uwagą przeanalizujemy m.in. także pod kątem naszych możliwości finansowych.  

Przed sesją była okazja omówić kilka innych, bardzo ważnych tematów dla naszego miasta: Ze strony starosty padła ważna deklaracja, dotycząca pomysłu uruchomienia filii poradni psychologiczno-pedagogicznej w Markach. To byłaby znakomita wiadomość. Z tej formy pomocy skorzystało blisko 10 tys. młodych mieszkańców naszego miasta. Nie ma co się oszukiwać – czasy są takie, że liczba młodych obywateli, które będą korzystać z tej formy pomocy, nie będzie spadać. Dlatego z naszej strony dołożymy wszelkich starań, by taką filię poradni w Markach uruchomić. Są już wstępne ustalenia, mam nadzieję niedługo przekazać konkretne informacje.  

Rozmawiałem też ze starostą o Alei Piłsudskiego. Obecnie zarządcą drogi jest samorząd Mazowsza, nie jest wykluczone, że droga trafi pod skrzydła powiatu. Obecnie sprawa jest w sądzie administracyjnym. Przedstawiłem Staroście nasze plany, polegające na przywróceniu drodze miejskiego charakteru (jesteśmy na etapie projektowania). Te działania finansujemy z naszej kieszeni wspomagając się pieniędzmi UE.  

Na koniec dziękuję Panu Staroście za szybkie umożliwienie budowy stacji roweru miejskiego na rondzie Sosnowa-Kościuszki-Okólna. Z uruchomieniem systemu „Koło Marek” w tym roku (wg umowy do końca tygodnia powinny być już rowery) powstaną dwie nowe stacje. Pierwsza, o której pisałem, przy drodze powiatowej oraz druga, na połączeniu ul Stawowej z ul. Saturna

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl