facebook.com linkedin.com twitter.com instagram.com S strava.com

Alfabet 2021

Piątek, 31 grudnia 2021

Udostępnij

Wczoraj - opisując budżet miasta - prezentowałem, co nas czeka w przyszłym roku. Dziś - w ostatnim dniu 2021 r. - pokusiłem się o podsumowanie tego, co wydarzyło się ciągu ostatnich 12 miesięcy. Subiektywnie - w formule alfabetu

A JAK AWANS

W ostatnich latach cieszyliśmy się z sukcesów naszych juniorek - szczypiornistek, które dość regularnie dochodziły do czwórki najlepszych drużyn w Polsce. Juniorki stały się seniorkami i… grają coraz wyżej. W tym roku zespół KPR Marcovia ROKIS awansował i zadebiutował w pierwszej lidze kobiecej piłki ręcznej, czyli zapleczu Superligi. Cel minimum na ten sezon – utrzymać się w tej kategorii rozgrywek.

B JAK BUDŻET OBYWATELSKI

Po przerwie covidowej znów mogliśmy utworzyć zespół ds. budżetu obywatelskiego, zgłaszać projekty i na nie głosować. Podsumowaniem kilkumiesięcznych starań było wrześniowe głosowanie, w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób. Nasi mieszkańcy wybrali dwa projekty z kategorii „infrastruktura” (przystanki i kosze na śmieci) oraz dwa miękkie (Struga na rowerze oraz pomoc przedmedyczna), które wejdą do realizacji w 2022 r.

C JAK „CZYSTE POWIETRZE”

Kilka lat temu wprowadziliśmy w Markach miejski system zachęt do wymiany kopciuchów. W tym roku uruchomiliśmy też punkt informacyjny rządowego programu „Czyste Powietrze” – o szerszym i większym zakresie dopłat. Pojedynczy beneficjent może uzyskać w podstawowym wariancie 30 tys. zł dofinansowania, a w rozszerzonym – 37 tys. zł. Martwimy się jednak tym, że rosnące ceny gazu i prądu mogą skutecznie zniechęcać do wymiany źródeł ciepła.

D JAK DOFINANSOWANIA

Potrzebujemy ich jak kania dżdżu, przede wszystkim do inwestycji drogowych. W 2021 r. uzyskaliśmy wsparcie zarówno od Unii Europejskiej, samorządu Mazowsza jak i źródeł rządowych. W tym roku otrzymaliśmy m.in. pomoc z UE na zagospodarowanie wód opadowych, od rządu – na budowę ulicy Saturna i modernizację ulicy Kościelnej. Mam też promesę na dokończenie remontu pozostałych kamienic Briggsów. Dziękujemy i… będziemy się starać o więcej

E JAK EKRANY

Te wzdłuż obwodnicy. Mało kto dziś pamięta, że batalię o nie zaczęliśmy w 2013 r. – zanim jeszcze zostali wybrani wykonawcy obwodnicy. Wskazywaliśmy, że ochrona akustyczna jest niewystraczająca. Gdyby wtedy nas posłuchano, nie byłoby dodatkowych kosztów dla państwa. Tymczasem badania akustyczne zrealizowane po oddaniu obwodnicy wykazały to, co było oczywistą oczywistością (hałas przekraczający normy). W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych I Autostrad podpisała umowę z firmą, która zaprojektowała i wybuduje ekrany. Czekamy na widoczne (gołym okiem) efekty.

F JAK FILM

Takiego materiału historycznego w naszym mieście jeszcze nie było. Zaprosiliśmy reżysera Szymona J. Wróbla do nakręcenia filmu o wojennej przeszłości Marek – wykorzystując wspomnienia tych, którzy wciąż są z nami, czyli kombatantów. Powstała wzruszająca lekcja historii opowiedziana młodym ludziom o symbolicznym tytule „Pamiętajcie”. Brawa dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt.

G JAK GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY

Ten rok upłynął pod znakiem Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Z uwagi na pandemię – miał być realizowany przede wszystkim poprzez internet. Spodziewaliśmy się jednak tego, że są wśród nas osoby, które nie czują się komfortowo ze swymi cyfrowymi kompetencjami. Dlatego zdecydowaliśmy się utworzyć punkty spisowe podczas miejskich imprez, a także w ratuszu oraz Centrum Aktywności Fabryczna 3. Kolejki przed nimi dowiodły, że to był dobry pomysł

H JAK HISTORIA

Ta bolesna. We wrześniu odsłoniliśmy w dawnym obozie zagłady w Treblince pamiątkowy kamień z napisem „Marki”. W 1942 r. w tym miejscu, w sposób tragiczny zakończyła się historia naszych mieszkańców, naszych żydowskich sąsiadów, którzy byli z nami kilkaset lat. To w tym miejscu zostało przez Niemców zamordowanych około 800 naszych współobywateli. Niech ten kamień symbolicznie nam o nich przypomina

I JAK IMPREZY

Te miejskie. Po rocznej przerwie wróciliśmy do takiej formy spotkań mieszkańców. Po frekwencji widzieliśmy, jak wszyscy stęskniliśmy się za koncertami, filmowymi projekcjami, warsztatami czy świątecznym jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oby COVID-19 i jego nowe odmiany nie odcisnęły negatywnego piętna na przyszłorocznych planach

J JAK JOWISZA-MARSA-SATURNA

To największa tegoroczna inwestycja drogowa. W styczniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który praktycznie przed końcem grudnia zakończył roboty. A było ich niemało: budowa kanalizacji deszczowej, asfaltowa jezdnia, chodniki, droga rowerowa. Mamy już połączenie Pustelnika z Zieleńcem i przy okazji dobry dojazd do Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego.

K JAK KAMIENICA

Ta przy Piłsudskiego 82. Dlaczego poświęcam jej oddzielny rozdział? Po pierwsze, renowację jej elewacji zrealizowaliśmy poprzez piaskowanie, odświeżając historyczną cegłę. Po drugie – otrzymaliśmy dofinansowanie tej inwestycji od marszałka województwa mazowieckiego. Kolejne kamienice zrewitalizujemy w podobny sposób.

L JAK LICEUM

Nasze miejskie. To w Pałacu Briggsów. To była ostatnia publiczna placówka edukacyjna z boiskiem w starym, można by powiedzieć, peerelowskim stylu. Kto kopał piłkę na asfalcie – wie, o co chodzi. Latem ułożyliśmy na boiskach nawierzchnię z tworzywa sztucznego (versacourt). Niech dobrze służy naszym licealistom!

M JAK MARCOVIA

Nie ma mowy, by nie wspomnieć w alfabecie  o seniorskiej drużynie piłkarskiej. W 2020 r. awansowali do czwartej ligi. Cel na ten sezon jest klarowny – utrzymać się w jej gronie! Po rundzie jesiennej nasi piłkarze są w środku tabeli. Ale niech nikogo to nie myli. Z czwartej ligi, liczącej 18 zespołów, spaść może nawet osiem-dziewięć. Dlatego wiosna będzie wyjątkowo emocjonująca. 3mam kciuki!

N JAK NAKŁADKI

W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy program budowy nakładek asfaltowych. W tym roku – udało się zrobić w ten sposób kilka kilometrów dróg. Nakładki ułożyliśmy na Maratońskiej, Batalionów Chłopskich, Jasińskiego, Pałacowej, Szydłowieckiej, Żółkiewskiego, a także odcinkach Billewiczów, Hallera, Skorupki, Długiej i Olimpijskiej. Mamy też już podpisane umowy na prace przy Długosza, Podgórskiej, odcinku Ceglanej oraz łączniku między Szkolną i Poznańską (między Szczecińską i Jana Kazimierza). W uchwalonym w środę budżecie zabezpieczyliśmy pieniądze na kolejne nakładki.

O JAK OSIEMNASTKA

Tak, tak, Chata Środowiskowa działająca przy Sportowej uzyskała w tym roku pełnoletność. Z tej okazji wręczyliśmy jej symboliczny dowód osobisty. Miejsce prowadzone przez Stowarzyszenie Razem w Przyszłość to bezpieczna przestrzeń dla dzieci. Podopieczni Chaty tu odrabiają lekcje, spotykają się z ciekawymi ludźmi, dostają pomoc pedagogów. Przez 18 lat z jego pomocy skorzystało około 600 dzieci. Czyli jak całkiem spora szkoła!

P JAK PPP

Jesienią ogłosiliśmy długo oczekiwane postępowanie na wybór partnera, który zmodernizuje i będzie utrzymywać cztery miejskie arterie: Karłowicza-Modrzewiową-Sobieskiego, Lisa-Kuli, Graniczną oraz Mickiewicza. Zainteresowanie mareckim PPP (partnerstwem publiczno-prywatnym) zgłosiły cztery firmy specjalizujące się m.in. w budownictwie drogowym. Mamy nadzieję, ze jesienią 2022 r. będziemy już po wyborze partnera do tych inwestycji.

R JAK RADA MIASTA

W tym roku doszło w niej do kilku sporych zmian. Z funkcji przewodniczącego Rady Miasta, a następnie mandatu radnego zrezygnował Paweł Pniewski. Został moim zastępcą w ratuszu. Nową przewodniczącą Rady Miasta została Agnieszka Lużyńska. Na opuszczone przez Pawła Pniewskiego miejsce wszedł do Rady Miasta Marek Mielczarek.

S JAK SZCZEPIENIA

W tym roku, wspólnie z partnerem medycznym, uruchomiliśmy w Centrum Handlowym M1 punkt szczepień powszechnych. To był nasz wkład w walkę z koronawirusem. To też okazja, by spojrzeć na tegoroczne wyniki szczepień. Do końca grudnia skorzystało z nich ponad 58 proc. naszych mieszkańców. To plasuje nas na trzecim miejscu w powiecie – po Zielonce i Ząbkach, które przekroczyły próg 60 proc.

T JAK „TRÓJKA”

Początek lekcji o siódmej, zakończenie – o dwudziestej. Taki scenariusz groził szkole podstawowej nr 3  przy Pomnikowej w nowym roku szkolnym. To efekt m.in. boom deweloperskiego w Markach, a zwłaszcza na Strudze. Reagowaliśmy błyskawicznie. Przeprowadziliśmy remont dawnego budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Dużej. W tym roku szkolnym, we wrześniu rozpoczęły tu lekcje najstarsze klasy „Trójki”. Dzięki temu uniknęliśmy ostatniego dzwonka o godz. 20.00.

U JAK URODZINY

I to jakie! Bo setne! Zespół Szkół nr 2 świętował w tym roku 100-lecie edukacji na Strudze. Pierwsza szkoła w tej okolicy rozpoczynała działalność trzy lata po odzyskaniu niepodległości i rok po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Jej mury (w różnych lokalizacjach) opuściły tysiące absolwentów. Symbolem setnych urodzin było wrześniowe zasadzenie dębu na terenie placówki przy Wczasowej. Niech rośnie przez kolejne 100 lat!

W JAK WYRÓŻNIENIA

A skoro jesteśmy przy Zespole Szkół nr 2, warto podkreślić, że został w tym roku wyróżniony medalem Pro Masovia, przyznawanym przez marszałka Mazowsza. Taki medal otrzymała również ikona mareckiej edukacji przedszkolnej – Barbara Jóśko, które pracowała dla mareckich dzieci przez ponad pół wieku. Gratuluję!

V JAK VADEMECUM

To chyba pierwsza taka publikacja w naszym powiecie. Jesienią ukazała się książka zatytułowana „Witajcie w Markach”. To vademecum dla nowych mieszkańców, których z każdym rokiem jest coraz więcej. Mam nadzieję, że ta publikacja pomoże im zaaklimatyzować się w naszym mieście. W wersji papierowej otrzymują je osoby meldujące się w Markach, w wersji elektronicznej – jest dostępna na naszej miejskiej stronie internetowej marki.pl

Z JAK ZAKOŃCZENIE

Takie optymistyczne. Tegoroczna społeczna akcja „Święty Mikołaj mieszka w Markach” była nie tylko dedykowana dzieciom z ubogich rodzin, ale również niezamożnym seniorom. Jej organizatorzy musieli znaleźć grubo ponad 200 świętych Mikołajów – darczyńców, najwięcej w dotychczasowej historii projektu. I znaleźli. Bo ludzi dobrej woli jest więcej…

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

zdjecie

msg.net.pl mcer.pl marcovia-marki.pl

www.marki.plwww.marki.pl/inwestycjewww.marki.pl/karta