facebook.com twitter.com instagram.com e endomondo.com youtube.com

Nowe deklaracje odpadowe

Czwartek, 30 lipca 2020

Odchodzimy od systemu "od zadeklarowanej osoby". Duża część osób unikała opłat albo zaniżała ich wysokość.

Od sierpnia będziemy mogli składać nowe deklaracje odpadowe. Odchodzimy od systemu „od zadeklarowanej osoby”, który niestety skutkował tym, że duża część osób unikała opłat albo zaniżała ich wysokość. A chodzi o co najmniej kilka tysięcy mieszkańców - szacujemy, że 8-10 tysięcy. Wprowadzamy system „od zużycia wody” – jeden z czterech dopuszczonych przez prawo, który daje największe możliwości odzwierciedlenia tego, ile osób na terenie danej nieruchomości rzeczywiście mieszka. Żeby ułatwić Państwu przygotowanie deklaracji, przygotowaliśmy kilka źródeł informacji na ten temat:

1. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy dystrybucję specjalnego wydania biuletynu Marki.pl. Znajdziecie w nim 12 stron informacji poświęconych tylko i wyłącznie odpadom. Są tam m.in. porady jak obliczyć opłatę i jak wypełnić formularz. Do każdego numeru dołączymy najpopularniejszy wzór formularza DOK-1, przeznaczonego dla mieszkańców domów jednorodzinnych rozliczających się na podstawie wskazania głównego wodomierza

2. Na naszej stronie internetowej marki.pl powstała zakładka pod nazwą „Nowy system odpadowy”. Znajduje się w tym samym miejscu, które niedawno zajmowała ikonka koronawirusa. Są tam porady, druki do ściągnięcia i bieżące artykuły na ten temat. Cały czas będzie aktualizowana. Mamy też specjalną stronę czyste.marki.pl – tam ulokowaliśmy kilka przydatnych narzędzi. Z tego źródła można m.in.: - wypełnić każdą z czterech deklaracji elektronicznie (następnie ją wydrukować, dołączyć załączniki i podpisać) - skorzystać z kalkulatora opłaty śmieciowej (przeznaczony jest on dla osób, które rozliczają się przy pomocy wodomierza) Można też złożyć deklarację odpadową w 100-procentach elektronicznie – za pomocą ePUAPu.

3. W sierpniu zacznie działać nasza infolinia dotycząca odpadów pod numerem (22) 418 81 47. Można też kierować pytania drogą e-mailową na adres odpady@marki.pl Postaramy się też pomóc seniorom uruchamiając dyżury w Centrum Aktywności Fabryczna 3.

Staraliśmy się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Takiej operacji nie przeprowadzaliśmy jednak od wielu lat. Z góry przepraszamy, jeśli na początku nie wszystko będzie dotarte. Staramy się jednak maksymalnie Państwu pomóc, a także postaramy się maksymalnie dobrze Państwa obsłużyć.

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl