facebook.com twitter.com instagram.com e endomondo.com youtube.com

Segreguj na 5

Wtorek, 4 lutego 2020

Już niedługo segregowanie śmieci będzie obowiązkowe. Jak to robić dobrze? Mamy podpowiedź.

W weekend wynosiłem posegregowane odpady. W pojemnikach, które były przeznaczone na szkło i plastik, można było znaleźć wszystko. Z prawidłową segregacją miało to niewiele wspólnego. Tymczasem szybkimi krokami zbliżają się do nas kolejne wielkie zmiany w tej dziedzinie. Sejm tak znowelizował ustawę odpadową, że segregacja jest obowiązkowa. Będziemy musieli zmienić pod tym kątem nasz marecki regulamin utrzymania czystości i porządku. Rada Miasta zajmie się tym w lutym.

Wzięty z życia przykład pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie edukacji, a ściślej właściwego segregowania odpadów. A przecież Marki od wielu, wielu lat – jeszcze przed reformą śmieciową – oddzielnie zbierały plastik, szkło i papier. Jak widać – nadal trzeba nad tym pracować. Dzięki uprzejmości warszawskiego ratusza, a szczególnie zastępcy prezydenta Michała Olszewskiego, udostępniamy Państwu kolejne narzędzie, które na pewno okaże się pomocne.

Stolica uruchomiła portal „Segreguj na 5”. Jego osią jest wyszukiwarka. Wpisujemy do niej nazwę odpadu i uzyskujemy informację, do jakiego pojemnika należy go odłożyć. Są tu bardzo szczegółowe wskazówki np. blistry po lekach trafią do odpadów zmieszanych, a tubka po paście do zębów – do plastiku i metalu. Jeśli ktoś chce przetestować wiedzę z zakresu segregowania odpadów, może spróbować sił w specjalnym teście. Uzyskanie 100-procentowej skuteczności wcale nie jest łatwe. #Markiwłączsię w skuteczną segregację odpadów!

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl