facebook.com twitter.com instagram.com e endomondo.com youtube.com

Dronem w trucicieli

Wtorek, 22 października 2019

Działamy na rzecz lepszego powietrza

Wielu z nas narzeka na jakość powietrza w Markach, zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym. Niestety, są wśród nas takie osoby, które opalają mieszkanie paliwem, które nigdy nie powinno znaleźć się w piecu. Plastik, stare meble, ramy okienne, szmaty – te produkty powinny znaleźć się na śmietniku, a nie w palenisku. Jako miasto stale na ten temat – tu użyję kolokwialnego słowa – trąbimy. Niestety, część osób nic sobie z tego nie robi, mimo że staramy się dotrzeć z taką informacją do jak najszerszego grona mieszkańców.

W tej sytuacji musimy sięgnąć po nowoczesne i już przetestowane w samorządach rozwiązania. Prowadzimy rozmowy z firmą operującą dronami, która dysponuje niezbędnymi pozwoleniami oraz będzie mieć odpowiedni sprzęt. Będzie ona pobierać próbki znad dymiącego komina w asyście policji (jesteśmy już po rozmowach z komendantem mareckiego komisariatu), a także pracowników urzędu (przeszli już przeszkolenie w tej materii). Wyniki badania będziemy mieć online. W przypadku wykazania spalania toksycznych substancji policja będzie wystawiać mandat. Jeśli osoba odmówi jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu. Planujemy pierwsze przeloty w tym roku. Uprzedzamy o tym już teraz, bo zależy nam na zminimalizowaniu zjawiska palenia odpadów w piecach. Ponadto nadal będziemy kontrolować posesje w tradycyjny sposób. W tym roku pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska przeprowadzili 48 kontroli, sześć z nich zakończyło się wnioskiem o ukaranie na policję.

Namawiamy też naszych mieszkańców, aby porzucili ogrzewanie paliwami stałymi na te, które nie zanieczyszczają powietrza. Dlatego od dwóch lat dofinansowujemy wymianę pieców z węglowych np. na gazowe. Dzięki temu w pierwszym roku doszło do wymiany 15 pieców, w drugim – jest już 16, ale będzie w sumie 22. Dopłaty ma również rząd w ramach programu „Czyste powietrze”, zachęcamy również do korzystania z tej formy dofinansowań. UE dofinansowała nasze miasto pieniędzmi na transport niskoemisyjny, czyli budowę dróg rowerowych i parkingów przesiadkowych. Najwięcej jednak zależy od nas samych. A zatem #markiwłączsię w kampanię na rzecz lepszego powietrza.

 

zdjecie

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl