facebook.com twitter.com instagram.com e endomondo.com youtube.com

#TwójPitWłączgo

Wtorek, 21 sierpnia 2018

Ciekawe dane przynosi najnowszy ranking "Wspólnoty", branżowego pisma samorządowego. Jak co roku periodyk pokusił się o przygotowanie rankingu zamożności samorządów. Nasze miasto kolejny raz w nim awansuje. W roku 2012 byliśmy na 234 miejscu, w 2017 r. uplasowaliśmy się na 115 pozycji i zbliżamy się do pierwszej setki w kategorii „miasta inne” liczącej 590 pozycji.

W ubiegłym roku dochody naszej gminy (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) wyniosły ponad 3,3 tys. zł. Dodajmy, że w 2015 r. nie przekraczały poziomu 3 tys. zł.

W ślad za wzrostem zamożności rosną nasze inwestycje. W 2015 r. sięgały 10 mln zł, rok później 19 mln zł, w 2017 r. 38 mln zł, a w tym planujemy je na poziomie ponad 67 mln zł. Poprawił się (i to bardzo) poziom inwestycji w całkowitych wydatkach naszego budżetu. Generalnie, im jest wyższy, tym lepsze są finanse samorządu. W 2015 r. sięgał on 11 proc., a w 2017 r. 23,3 proc. W tym roku inwestycje powinny przekroczyć poziom 30 proc. całości wydatków.

Pewnie szybciej pięlibyśmy się w rankingu i zwiększali inwestycje, gdy wszystkie osoby, które mieszkają w naszym mieście, rozliczały się z fiskusem wskazując jako miejsce zamieszkania Marki. Część pieniędzy, które i tak musimy płacić skarbówce, trafia do budżetów samorządów. Postarajmy się, by trafiały do Marek, a nie do innych miejscowości. To nam naprawdę pomoże zrealizować ogromny plan inwestycji, które już zmieniają nasze miasto.

A zatem # TwójPiTWłączgo

www.marki.pl www.marcovia-marki.pl msg.net.pl

karta.marki.pl kolomarek.pl www.marki2020.pl