Urząd Miasta

Tak zmieniała się ulica Lisia

#mareckiemetamorfozy

To już siódma kamienica z osiedla robotniczego, która została gruntownie odnowiona.

kamienicastara

kamienianowa

Rusza KołoMarek

Umowa podpisana – rusza (fizycznie w ciągu dwóch miesięcy) Marecki Rower Miejski „KołoMarek”

kolomarek

Marki staną się kolejnym miastem aglomeracji warszawskiej, w którym uruchomiony zostanie system wypożyczalni rowerowych. Co ważne, marecki system będzie kompatybilny z Warszawskim Rowerem Publicznym Veturilo.

Więcej informacji w artykule na stronie urzędu miasta – POBIERZ

Pomysł mieszkańców

Nieopodal skrzyżowania Okólnej z Grunwaldzką rozpoczęliśmy budowę toru typu pumptrack. Dla niezorientowanych – to rowerowy plac rekreacji do prowadzenia wszechstronnego treningu. Prace wykonuje białostocka firma Velo Projekt. Jest to inwestycja z mareckiego budżetu obywatelskiego. Powstanie tu tor rowerowy, będą muldy i zakręty, do tego mała architektura. Na razie prowadzimy prace przygotowawcze, większe zmiany będzie widać w połowie tego miesiąca. Dużo wskazuje na to, że w sierpniu będzie można wybrać się na pierwszy trening! #markiwlaczsie #miastomarki #mareckibudzetobywatelski

Razem możemy więcej

W kolejnej perspektywie unijnej wielu samorządom z naszego regionu może być trudniej o finansowe wsparcie. Wynika to z podziału Mazowsza na biedniejszą i bogatszą część. Marki są w tej bogatszej. Nie będziemy jednak załamywać rąk. Wczoraj podpisaliśmy „Wielostronną deklarację współpracy gmin i powiatów Obszaru Metropolitalnego Warszawy w zakresie współpracy na rzecz włączającego i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Obszaru Metropolitalnego Warszawy”. Rozszerza ona dotychczasową kooperację samorządów, która już przynosi dobre owoce. Dla nas tymi najbardziej policzalnymi są nimi dofinansowania do budowy dróg rowerowych i parkingów „parkuj i jedź”. Zresztą te sojusze, nawet w mniejszej skali, dają efekty. Niedawno informowaliśmy o tym, że wniosek siedmiu gmin (pod naszą flagą) otrzymał potężne 60-milionowe dofinansowanie. I oby tak było dalej w kolejnej perspektywie finansowej UE.

razem

Więcej na ten temat TUTAJ

EkoMarki – szansa na pół miliona dla Marek na ochronę środowiska

sendzimirW grudniu podpisałem list intencyjny z Fundacją Sendzimira. Celem naszej współpracy było przygotowanie i złożenie wniosku „EkoMarki – ekologiczne inicjatywy lokalnej na rzecz środowiska”. Przy wydatnym wsparciu Wydziałów Promocji i Rozwoju oraz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej fundacja wytypowała 20 inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców Marek, których wartość opiewa na pół miliona złotych.

W ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Edukacja obywatelska” istnieje możliwość pozyskania 100% funduszy na realizację tych inicjatyw. Nasz wniosek przeszedł już pierwszą weryfikację. Czekamy na kolejne pozytywne wiadomości.

Lista wytypowanych inicjatyw

Do góry